Eğitim tohumları Güney Amerika özelinde Surinam, Karayip bölgesinde kalıyor. Karayip’te bulunan diğer ülke Müslümanları, Surinam’a göre daha iyi imkânlara sahipler. Görülüyor ki ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan, Surinam Müslümanları da nasibini almış durumda. Yoksullukla mücadele eden Müslümanlar, dinî eğitimlerini alabilecekleri kurumlara erişmekte zorluk çekiyorlar.

Hollanda hâkimiyetinin olduğu dönemde, Müslümanların, dinî vecibelerini dahi yerine getirmeleri kısıtlanmış. Çekilen sıkıntılar, İslamiyet’i yaşamayı güçleştirmekle kalmamış, yeni yetişen nesillere dinî değerlerin aktarılmasında zorluklara yol açmış. Müslüman anne babalar da bunun farkındalar. Ve bu eksikliği gidermenin arayışı içerisindeler.

Neyse ki fakirlikle mücadele etmek için en iyi yolun eğitimden geçtiğinin farkında olan yardım kuruluşları var. Serhat Derneği de onlardan. Ve ‘Bütün çocuklar gülsün diye’ nesilleri kurtarmayı hedefleyen kalıcı çözümler üretmenin derdiyle dertleniyorlar.

Serhat Derneği, daha geçtiğimiz sene Surinam’da inşa edilen eğitim müessesi için bir tır dolusu eğitim malzemesini, denizleri aşarak, başkent Paramaribo’ya ulaştırdı. Surinam’ın geleceği olan eğitim tohumlarını oralara ekti, filizlenmeye bıraktı.

Eğitim müesseslerinde bugün tohumları atılan filizler, yarın yeşerecek, meyveler verecek. Günümüzde eğitim aracılığıyla belki yüz kişinin hayatına dokunan muallimler, yarın binlerce kişinin hayata tutunmasına vesile olacaklar. Eğitim halkası, denize atılan taşın, etrafında oluşturduğu dalgalar misali büyüyerek Surinam’da yayılacak. Ve Surinam’ı, güzel yarınlara ulaştıracak.