Serhat Derneği - 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri
Okuma Süresi: 2 dakika

Sabahlar, yeni bir günün başlangıcıdır. Lakin 6 Şubat 2023 sabahı, pek de öyle olmadı O gün sabaha uyanamayanların sayısı, epey fazlaydı. Anlayamadık, ne olduğumuzu. Ama 6 Şubat denilince, ne saati ne de yeri söylemeye hacet yok: Kahramanmaraş Depremleri

Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremler, Adıyaman, Kilis, Osmaniye, Gaziantep, Malatya’nın yanı sıra Şanlıurfa, Diyarbakır, Adana ve Hatay olmak üzere 10 ilimizde birden hissedildi. Manen ise 81 ilimizde hissedilen afet, hepimizi hüzne gark etti.

Deprem günü ve sonrasında birçok hadise cereyan etti. Bazısı içimizi yaktı, bazısı umudumuzu yeniledi, bazısı o kadar acının içinde küçük bir tebessüm oldu. Acıların paylaşıldıkça azaldığını hep birlikte hatırladık. Çokça anlatıldı, dinlendi, yazıldı. Olanlardan yeniden bahsederek acımızı tazelemeyelim. Mevla’mızdan böylesi afetleri bir daha yaşatmamasını niyaz ederiz.

Herkese uzanan yardım eli olmak

Kahramanmaraş depremleri sonrasında günlerce, haftalarca süren bir yardım seferberliği başladı. Bu seferberliğe katılan herkes, insanlığın birer temsilcisi olarak yardım saflarında yerini aldı. Ağzında bir damla şu taşıyan karınca misali herkes ama herkes, elinden ne geliyorsa öyle seferber oldu.

Birçok hayırsever ve yardım kuruluşunun canla başla çalıştığı bu seferberlikte bir hamle de Avrupa’dan geldi. Hollanda merkezli bir kıtalararası vakıf olan Hulp Medet, şubat ayında meydana gelen afetlere destek olmak istedi. Bu sebeple Avrupa ile Türkiye arasında bir acil yardım çalışması başlattı. Başlatılan bu çalışma vesilesiyle Batı Avrupa’da farklı birçok insan, bir araya geldi. Türkiye’deki depremzedeler için yardımlar toplandı.

Serhat Derneği olarak Avrupa’dan Türkiye’ye kıtalararası bir gönül köprüsü kurduk. Böylece Serhat Derneği, Avrupa’daki yardımseverlerin bağışlarını, kuru gıda yüklü bir tır ile deprem bölgesine ulaştırdı. Birçok yardım gönüllüsüyle beraber, bölgedeki ihtiyaçlar tam tespit ettik. Hazırlanan gıda yardımları, bir program içerisinde “herkese uzanan el” düsturuyla deprem bölgesindeki ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık.

Acılar dinmese de bir nebze olsun tebessüme vesile oldu. Oradaki insanların kardeşlik bilinci içerisinde gösterdikleri fedakârlıklara teşekkürler, ricalar eşlik etti. Ama akıllara kazınanlardan bir tanesi: “Biz size zekât veriyorduk, zekât verdiğimiz sizler bugün bize yardım ediyorsunuz…

Kahramanmaraş Depremi – Geçmiş Olsun Türkiye’m