2024 Vacip Kurban Organizasyonumuz Tamamlanmıştır

Okuma Süresi: 2 dakika

Bağış Kurbanınız Kesilmiştir

Değerli Bağışçılarımız, Hz. Allah kestirmiş olduğunuz kurban(ları) dergâh-ı izzetinde kabul eylesin. Sizlere, ailenize ve sevdiklerinize sağlık, sıhhat ve afiyetler ihsan eylesin. 2024 Vacip kurbanı ile alakalı görsel ve videolar bu sayfada güncellenecektir.

Görsel Ve Videolar

Kurban Bayramı Günü Müstehab Olanlar

 • Bayram sabahı erken kalkmak.
 • Misvak kullanmak.
 • Gusletmek (boy abdesti almak).
 • Güzel koku sürünmek.
 • Temiz ve helâl elbise giymek.
 • Kurban Bayramı’nda imsâk vaktinden bayram namazını kılıncaya kadar oruçlu gibi bir şey yiyip içmemek.
 • İlk yediğinin, kurban eti olması için yemeği bayram namazından sonra yemek. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), kurbanın ciğerinden yerlerdi.
 • Mümkünse namaza yürüyerek gitmek.
 • Namazdan sonra eve başka bir yoldan dönmek.
 • Neşeli olmak.
 • Çok sadaka vermek.
 • “Tekabbelallâhü minnâ ve minküm” (Allah, bizden ve sizden kabul buyursun.) diyerek Müslümanlara, akraba, komşu ve sevdiklerine dua etmek ve onlarla musâfaha etmek.
 • Kurban Bayramı namazına giderken, sesli tekbîr getirmek.

Kurban kesildikten sonra ne yapılır ?

Kurban kesildikten sonra 2 rekât teşekkür namazı kılınır. Fâtiha-i şerîfe’den sonra birinci rekâtte 1 Kevser Sûresi (İnnâ a‘taynâ…), ikinci rekâtte 1 İhlâs Sûresi (Kul hüvallâhü ehad…) okunur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: “Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rekât namaz kılın. Müslümanlardan hangisi, bu iki rekât namazı kılıp Allâhü Teâlâ’dan bir şey isterse, Allâhü Teâlâ, o kimseye elbette istediği şeyi verir.”

Namazdan sonra: “Yâ Rabbi! Bu kurban sendendir, sanadır ve senin rızan içindir. Lütfunla ve kereminle Halîl’in İbrâhim aleyhisselâm ve İsmâîl aleyhisselâm’dan ve Habîb’in Muhammed Mustafâ sallallâhü aleyhi ve sellem’den kabul ettiğin gibi fazlın, lütfun ve kereminle şu âciz kulundan da kabul et; yâ Ekrame’l-Ekramîn!..” diye dua edilir, din ve dünya saadeti istenir.

Serhat Derneği Genel Kurul Duyurusu

Okuma Süresi: < 1 dakika

SERHAT DERNEĞİ GENEL KURUL

Derneğimizin Olağan Genel Kurul Toplantısı 24.01.2024 günü saat: 18.30 Esenevler Mahallesi Cengiz Topel Caddesi No:180 A Ümraniye/İstanbul adresimizdeki dernek merkezinde aşağıdaki gündemle yapılacaktır. Bu tarihte çoğunluk sağlanamadığı takdirde ikinci toplantı 31.01.2024 günü aynı yer ve saatte aynı gündemle çoğunluk aranmaksızın yapılacaktır.

Daha Fazla Oku “Serhat Derneği Genel Kurul Duyurusu”

Afrika Sudan'da Nafile Kurban Yardımı - Serhat Derneği

Afrika Sudan’da Nafile Kurban Yardımı

Okuma Süresi: 2 dakikaSon günlerde Sudan’da yaşanan iç karışıklıklar, insanların günlük yaşamlarını etkilemekte ve zorluklarla dolu bir süreci beraberinde getirmektedir. Ancak bu zorluklar içerisinde yardımlaşma ve umut dolu gelişmelere şahitlik etmek mümkün. Serhat Derneği olarak, Sudan’daki sıkıntılı dönemden birkaç ay önce bir umut ışığı olmak adına sünnet organizasyonu ve nafile kurban yardım faaliyetleri gerçekleştirdik.

Daha Fazla Oku “Afrika Sudan’da Nafile Kurban Yardımı”

Afrika Sudan Sünnet Organizasyonu

Afrika Sudan’da Sünnet Organizasyonu

Okuma Süresi: 1 dakikaSerhat Derneği olarak Afrika’daki Sudan ülkesinde 1-6 Şubat 2023 tarihleri arasında sünnet organizasyonu gerçekleştirdik. Organizasyon boyunca başkent Hartum’un farklı mahalle ve köylerinde bizleri dört gözle bekleyen masum gönüllerle buluştuk. Buluşmanın neticesinde yüzlerce çocuk, sağlıklı bir şekilde sünnet oldu. Küçük hediyelerle de onların gönüllerini almayı ihmal etmedik.

Daha Fazla Oku “Afrika Sudan’da Sünnet Organizasyonu”

Kahramanmaraş Depremi

Kahramanmaraş Depremi – Geçmiş Olsun Türkiye’m

Okuma Süresi: < 1 dakika

Türkiye, 6 Şubat 2023 sabahına Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremle uyandı. Daha acımız tazeyken öğle saatlerin Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde bir deprem daha oldu. Kahramanmaraş  depremi 10 ilimizde hissedildi. Hatta Suriye’de bile etkilenen şehirler oldu.

Daha Fazla Oku “Kahramanmaraş Depremi – Geçmiş Olsun Türkiye’m”

Fas Afrika'nın Endülüs'ü

Fas Afrika’nın Endülüs’ü

Okuma Süresi: 2 dakikaOsmanlı hâkimiyeti altındaki Mısır’ın batısında kalan memleketler Mağrib diye anılır. Mağrib bölgesi kendi içinde üç kısımdan müteşekkildir. Bölge, Afrika’da Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Moritanya; Avrupa’da Endülüs yani İspanya ve Portekiz ülkelerini kapsar. Mağrib dar ölçekte incelendiğinde ise geriye sadece Fas, Tunus ve Cezayir kalır.

Daha Fazla Oku “Fas Afrika’nın Endülüs’ü”

Meşhur ve Leziz Fas Yemekleri

Meşhur ve Leziz Fas Yemekleri; Tajin, Kuskus…

Okuma Süresi: 2 dakikaCoğrafî, tarihî ve kültürel gezintiniz karnınızı acıktıracaktır. Ama hiç üzülmeyin. Mağrib memleketleri içinde Fas, damak zevkini bilenler için vazgeçilmez bir durak. Baharatlı yemekleriyle dikkat çeker. Birçok çeşitliliği bünyesinde barındıran mutfağı et, balık ve sebze üçlüsünün etrafında bütünleşir. Şeker ve tuzun aynı yiyeceklerde buluşabildiği lezzetlere de sahiptir. Zeytinyağı ise Faslıların yemek ve sofralarından hiç eksik olmaz.

Daha Fazla Oku “Meşhur ve Leziz Fas Yemekleri; Tajin, Kuskus…”

Dünyanın ilk üniversitesi: Fas Karaviyyin Üniversitesi

Fas, Nam-ı Diğer İlmin Mağrib’deki Başkenti

Okuma Süresi: 2 dakikaMedeniyetlerin günümüze ulaşan eserleri, onların tarih boyunca nelere değer verdikleri hakkında bize ipuçları verir. Osmanlı’nın sadaka taşları, dönemin yardımlaşma ve kardeşlik hissiyatını anlamamıza yardımcı olur. Fas’ta bulunan Karaviyyin Üniversitesi, UNESCO tarafından tescillenmiş dünyanın ilk üniversitesi. Osmanlı’nın sadaka taşları gibi Fas Karaviyyin Camii de Mağrib-i Aksa medeniyetinin ilme verdiği kıymetin günümüzdeki yansımasıdır desek yanılmayız.

Daha Fazla Oku “Fas, Nam-ı Diğer İlmin Mağrib’deki Başkenti”

Fas Argan Ağacı ve Keçileri

Fas Coğrafyası ve İnsanı

Okuma Süresi: 2 dakikaGöçebe Berberileri, kızgın topraklarında ağırlayan çöllerinden tutun Atlas Okyanusu’na, dağlarına, oradan Akdeniz kıyılarına kadar Fas, bambaşka bir coğrafyanın üzerine kuruludur. Dolayısıyla Mağrib’in uzak diyarında çöller bile farklı farklıdır; sarı, kara ve kızıl. Çöllerin arasında keskin geçişler ise fotoğrafçılar için eşsiz bir manzara sunar. Özellikle Fas çöllerindeki fotoğrafçılar, deklanşöre her bastıklarında ağızlarına bir tane de leziz hurmalardan atmayı ihmal etmezler.

Daha Fazla Oku “Fas Coğrafyası ve İnsanı”

E-BÜLTEN

Son haberleri alın

Bizi arayabilir, veya dernek merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

+[90] 216 443 48 92

Esenevler Mah. Cengiz Topel Cad. No 108/3
Ümraniye / İstanbul

infoserhatder@gmail.com

© 2021 – Serhat Derneği – Tüm Hakları Saklıdır