Afrika Sudan Sünnet Organizasyonu
Okuma Süresi: 1 dakika

Serhat Derneği olarak Afrika’daki Sudan ülkesinde 1-6 Şubat 2023 tarihleri arasında sünnet organizasyonu gerçekleştirdik. Organizasyon boyunca başkent Hartum’un farklı mahalle ve köylerinde bizleri dört gözle bekleyen masum gönüllerle buluştuk. Buluşmanın neticesinde yüzlerce çocuk, sağlıklı bir şekilde sünnet oldu. Küçük hediyelerle de onların gönüllerini almayı ihmal etmedik.

Serhat Derneği, yardımlaşmayı gönüllerine nakşetmiş hayırseverlerin desteğiyle 2018 yılında kurulduğundan beri insani ihtiyaçların giderilmesi adına çalışmalar yürüttü. Bu faaliyetimizde ise sağlık imkanlarına ulaşmakta zorluk çeken Afrikalı çocuklar ve aileleri için harekete geçtik.

Mazlumların yaralarına merhem olmak, onlara daha güzel bir dünya verebilmek için düştük Afrika’nın Sudan’ın yollarına…

Afrika kıtası, açlık ve susuzlukla birlikte sağlık imkanlarının da yetersiz olduğu bir bölge olarak bilinmektedir. Bu nedenle, Sudan’da sünnet operasyonları gibi rutin cerrahi işlemler bile oldukça pahalıya mal olmaktadır. Buna rağmen steril bir ortamda gerçekleştirilmeyen operasyonlar, ileride sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Bu sebeple uzman sağlık gönüllülerimiz, sünnetin steril bir şekilde gerçeklemesi için özel ekipmanlar kullandılar. Böylece ihtiyaç sahibi çocukların sünnet operasyonları, hijyenik bir ortamda tamamlandı. Ayrıca sünnet işleminin sonrasında  sağlık gönüllülerimiz, dikkat edilmesi gerekenler hakkında  ailelere pratik bilgiler verdiler.

Aileler, çocuklarının sünnetleri sağlıklı bir şekilde gerçekleştiği için memnun oldular. Bu memnuniyeti kimi lisan ile kimiyse haliyle bizlere aşikar etti. Bizi kilometrelerce uzağa yani Afrika’ya Sudan’a götüren şey de tam olarak buydu; anne-baba ve çocukların gözlerindeki mutluluk, yüzlerindeki tebessüm.

Serhat Derneği olarak “Bütün çocuklar gülsün diye” gerçekleştirdiğimiz sünnet organizasyonu sayesinde çocukların sağlığına ve iyi yaşam koşullarına bir nebze de olsa katkı sağladık. Böylesi bir günde onların yanında olabilmenin sevincini kalplerimizde hissettik. Buna vesile olan tüm hayırseverlerimize teşekkürlerimizi sunarız.
Konuşmaya Başla
Serhat Derneği Whatsapp
Hayırlı Günler Dileriz. Hangi Konu Hakknda Yardım Almak İstediğinizi Yazar Mısınız ?