Geleneksel Surinam Marun evleri
Okuma Süresi: 2 dakika

Surinam, Güney Amerika özelinde, Karayip bölgesinde kalıyor. Karayip’te bulunan diğer ülke Müslümanları, Surinam’a göre daha iyi imkânlara sahipler. Tabii ki ülkenin içinde bulunduğu ekonomik şartlardan, Surinam Müslümanları da nasibini almış durumda. Yoksullukla mücadele eden Müslümanlar, dinî eğitimlerini alabilecekleri kurumlara erişmekte zorluk çekiyorlar.

Hollanda hâkimiyetinin olduğu dönemde, Müslümanların, dinî vecibelerini dahi yerine getirmeleri kısıtlanmış. Çekilen sıkıntılar, İslamiyet’i yaşamayı güçleştirmekle kalmamış, yeni yetişen nesillere dinî değerlerin aktarılmasında zorluklara yol açmış. En önemlisi Müslüman anne babalar bunun farkındalar. Ve bu eksikliği gidermenin arayışı içerisindeler.

Neyse ki fakirlikle mücadele etmek için en iyi yolun eğitimden geçtiğinin farkında olan yardım kuruluşları var. Serhat Derneği de onlardan. Ve ‘Bütün çocuklar gülsün diye’ nesilleri kurtarmayı hedefleyen kalıcı çözümler üretmenin derdiyle dertleniyorlar.

Serhat Derneği, daha geçtiğimiz sene Surinam’da inşa edilen eğitim müessesi için bir tır dolusu eğitim malzemesini, denizleri aşarak, başkent Paramaribo’ya ulaştırdı. Surinam’ın geleceği olan eğitim tohumlarını oralara ekti, filizlenmeye bıraktı.

surinam, yardım, tır
Başkent Paramaribo’ya Giden Surinam Yardım Tırı

Eğitim müesseslerinde bugün tohumları atılan filizler, yarın yeşerecek, meyveler verecek. Günümüzde eğitim aracılığıyla belki yüz kişinin hayatına dokunan muallimler, yarın binlerce kişinin hayata tutunmasına vesile olacaklar. Bununla beraber eğitim halkası, denize atılan taşın, etrafında oluşturduğu dalgalar misali büyüyerek Surinam’da yayılacak ve Surinam’ı, güzel yarınlara ulaştıracak.

Surinam Mihmandarlarını Bekliyor

Surinam’da Müslüman anne-babalar, çocuklarının gelecekleri hakkında endişeliler. Okullarda dinî eğitim alamayan çocuklar, İslamî değerlerini öğrenemiyor. Siz de takdir edersiniz ki değerler eğitimini küçük yaşlarda almamış insanlar, bunun bedelini ilerleyen yaşlarda ödüyor.

Surinam’da, Müslüman kalabilmek bile, çok mühim bir gayret gerektirir. Varın gerisini siz düşünün… Ezcümle Surinam Müslümanları, gözü yollarda mihmandarlarını bekliyor. Asırlarca İslam’ın sancaktarlığını yapmış neslin evlatlarının yolunu, dört gözle bekliyorlar.

Asıl Kâşifler

Surinam’ın hikayesi, İspanyol kâşiflerle başlıyor. İngiltere ve Hollanda, hikayeye sonradan dâhil oluyorlar. Onların katılımlarıyla, Surinam’da tarihin seyri değişiyor. Zamanla Hollanda, hikayenin ana karakteri oluyor. Mazlum karakterlilerini ise Surinam’ın yerlileriyle beraber, sömürgecilik döneminde başka kıtalardan, köle muamelesiyle getirilen Müslümanlar ve zorunlu işçiler oluşturuyor.

Yıllar içinde sömürgeciliğin izleri silinmeye çalışılmışsa da günümüz Surinam’ına bir bakış atmak, o izleri gün yüzüne çıkarmaya yetiyor. Çünkü Surinamlılar hala ceplerindeki acı dolu hikayelerle hayatlarına devam ediyor.

Geçmişte ilmi, satırdan öğrenen sömürgeci zihniyete sahip kâşifler, Surinam’ı keşfettiklerini sandılar. Her şeye rağmen, biliyoruz ki Surinam’ın asıl keşfi, ilmi, sadırdan öğrenmekle olacaktır…

Serhat Derneği hakkında daha fazlası…

E-BÜLTEN

Son haberleri alın

Bizi arayabilir, veya dernek merkezimizi ziyaret edebilirsiniz.

+[90] 216 443 48 92

Esenevler Mah. Cengiz Topel Cad. No 108/3
Ümraniye / İstanbul

infoserhatder@gmail.com

© 2021 – Serhat Derneği – Tüm Hakları Saklıdır