Surinam İnsanları ve Paramaribo
Okuma Süresi: 2 dakika

Surinam Güney Amerika’nın en küçük ülkesi olmasıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Ülke, yüzölçümü ne kadar küçük olsa da medeniyetlerin, arka planındaki zihniyetleri görmek açısından açık hava müzesi gibi. Surinam’daki birçok kültürü birleştiren unsur, Hollanda sömürgeciliğinden miras kalan Felemenkçe. Halkın ortak dili olan Felemenkçe, Latin Amerika ülkeleri arasında sadece Surinam’da konuşuluyor.

Birçok inanışın olduğu bu topraklarda, İslam ile müşerref olanlar da var. Ülkedeki Müslüman nüfusu, yoğunluklarıyla Güney Amerika’nın diğer ülkelerine kıyasla, birincilik bayrağı Surinam’da. Üzücü olan şey, Müslümanların bir arada ibadet edemeyecek kadar çok ayrışmış olmaları. Surinam, zıtlıklarla benzerliklerin arasına sıkışmış hikayesiyle, Latin Amerika’da nazarları üzerine çekiyor.

Surinam İnsanı ve Etnik Dağılımı

Halkın etnik dağılımı bir hayli ilginçtir. Hindistan’dan zorunlu işçi olarak gelenlerin torunları, bugün halkın büyük çoğunluğunu oluşturuyor. Hindistanlılarla aynı dönemde gelen Endonezya kökenliler, ülkede Cavalar diye anılıyor. Afrika’dan getirilen köleler ise iki gruba ayrılıyor; Kreoller ve Marunlar. Afrikalıların diğer etnik gruplarla birleşmesi sonucunda Kreoller, sömürge döneminde kolonilerden kaçan Afrikalıların ormanlara yerleşmesiyle Marunlar ortaya çıkıyor. Günümüzdeki Cavalar, Kreoller ve Marunlar, yaklaşık aynı oranlarda olmak üzere nüfusçoğunluğunda Hintlileri takip ediyorlar.

Geriye yerli halk ve zorunlu işçi olarak Surinam’a getirilen Çinliler kalıyor. Çinliler ve Surinam’ın ilk sakinleri olan Kızılderililer, ülkede neredeyse azınlık konumundalar. Kâşiflerin ülkeye gelmesiyle ormanlara yerleşen yerliler, asırlar içinde yabancı olup çıkmış. Onları bu hale getiren Hollanda sömürgeciliğinden ise geriye bir avuç Hollandalı ve lisanları kalmış. Surinam’a, sömürgecilikten miras kalan Felemenkçe, ülkenin resmî dilidir. Ayrıca Surinam’da Felemenkçenin yanında birçok dil konuşuluyor.

Yeşiliyle Mavisiyle…

Surinam’ın renkli yapısından bahsetmişken, rengârenk coğrafyasından söz etmemek olmaz. Surinam, okyanusun mavisiyle, ormanların yeşiliyle süslenmiş. Amazon Ormanları’nın derinliklerinde en muazzam manzaraları sunan canlılar da cabası. Hatta Dünyanın akciğerleri diyebileceğimiz Amazon Ormanları, içlerinde Surinam’ın da yer aldığı 9 ülkenin hudutlarına yayılmış halde bulunuyor. Tropikal iklimin görüldüğü Surinam topraklarının beşte dördü, ormanlardan oluşuyor. Ezcümle rengârenk dokusuyla gözleri kamaştıran Surinam, dalış yaptığınız her derinlikten, inci çıkarabileceğiniz uçsuz bucaksız bir derya.